Bielactwo – choroba autoimmunologiczna

Bielactwo nabyte to strata pigmentacji skóry. Ta choroba jest wynikiem ataku autoimmunologicznego i dotyczy on melanocytów skóry.

https://potliwosc.net/ 

Bielactwo nabyte najczęściej występuje późno w wieku dorosłym. Wczesne plamy, które zaczną pojawiać się na skórze, mogą rosnąć lub mogą mieć niezmienną. Często te plamy są podrażnione ze względu na ich lokalizację. Przykładem tego są stopy i kostki, gdzie plamy są w częstym kontakcie z butami, skarpetami itp. Nierzadko choroba ta pojawia się po raz pierwszy w wyniku stresu, który uderza w układ odpornościowy, co powoduje że organizm zaczyna eliminować pigment skóry.

W przeciwieństwie do większości chorób, bielactwo nie jest tylko problemem medycznym. Choroba dotyka sfery psychicznej. Osoby dotknięte chorobą muszą uważać, jest ochrona przed słońcem i innymi źródłami UV. Jest to nieodzowne, ponieważ pigment skóry stanowi dla naszego organizmu barierę chroniącą przed promieniami UV.

Jak zawsze zaleca się wizytę u lekarza, jeśli przypuszczasz, że masz bielactwo nabyte. Może to uchronić Cię przed oparzeniami i pomóc chronić Twoje ciało przed uszkodzeniem skóry.

Ilustracje nie pokazują bielactwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *